Adres Mahmutlar Mah. Fevzi Çakmak Cad. Atlas 1 Apt. 4A/C Alanya/Antalya

İletişim Numarası +90 (532) 587 1948

Sosyal Medya

Tüp (LPG) Nedir?

LPG Nedir?

Halk arasında yaygın olarak “tüpgaz” adıyla bilinen LPG (sıvılaştırılmış petrol gazı) ısıtma, pişirme ve aydınlatmada kullanılan yaygın bir enerji kaynağıdır. LPG renksiz ve kokusuz bir gazdır. Ancak oluşabilecek bir sızıntının hemen anlaşılması için rafinerilerde bilhassa kokulandırılmıştır. Ham petrolün rafinelerde arıtılmasıyla veya naturel gazdan elde edilen LPG, çelik tüplere doldurularak tüketiciye sunulur. LPG, bütan ve propan gazlarına ve bunların muayyen oranlarındaki karışımlarına verilen genel isim olup Türkiye’deki ev tüplerinde kullanılan LPG %70 bütan, %30 propandan oluşmaktadır. Yüksek yoğunluğu sebebi ile havadan ağır olan LPG hidrokarbon esaslı yanıcı bir gazdır.

Özellikler

LPG tüpte hem sıvı hem gaz halinde bulunur. Tüpün bağlı olduğu cihaz kullanılmaya başlandığında, üstteki gaz halindeki LPG eksilir. Alttaki sıvı LPG dışarıdan aldığı sıcaklık enerjisi yardımıyla buharlaşarak eksilen gaz miktarını yine üretir. LPG tazyik altında sıvılaştırılmış bir gaz olduğu ve kaynama noktası yaklaşık 0°C olduğundan oda sıcaklığında gaz fazında bulunur. Basınç altında rahat sıvılaştırılabildiğinden çelik tüplere rahatça depolanıp taşınabilmesi ve düşük sıcaklıklarda dahi kolayca buharlaşabilmesi LPG’yi diğer yakıtlara göre üstün kılan özelliklerdir.

LPG zehirli midir?

LPG zehirsiz bir gazdır. LPG’nin, ihtiva ettiği propan ve bütanın solunmasının insan vücudu üzerinde zehirleyici tesiri yoktur. LPG’nin zehirli olduğu toplum arasında yaygın olan yanlış bir inanıştır. LPG kaçağı sonucunda meydana gelen ölümler LPG’nin zehirli olmasından değil; havadan ağır olması sebebiyle ortamdaki oksijen miktarını azaltmasından kaynaklanmaktadır.

LPG donar mı?

Sahip oluğu kimyasal özellikleri yardımıyla LPG’nin yaşadığımız koşullarda donması olası değildir. Sıvı LPG, 0°C sıcaklıkta dahi dış ortamdan ısı enerjisi transferi yardımıyla kaynayarak gaz fazına geçer. Tüpün bulunduğu ortam sıcaklığı 0°C’nin altına düştüğü durumlarda dışarıdan ehil enerjiyi alamayacağı için LPG kaynamakta zorluk çekmeye başlar, tüp çeperinden sıcaklık transferi yapılmaya çalışırken tüpün yüzeyindeki havadaki su buharı önce çiğleşir, sonra da donar. Halk içinde bilinen şekliyle “tüpün donması” denen bu olay aslında tüpün çeperindeki suyun donmasından ibarettir. Tüp bu durumda yeterli gaz üretemeyecek, gaza ihtiyaç duyan cihazlar çalışmayacaktır. Bundan dolayı tüplerin doğru kullanım yeri, havalandırılma imkânı bulunan oda sıcaklığındaki ortamlardır.

Tüp patlar mı?

Tüpün içindeki LPG, bağlı olan cihazın ihtiyacı olan debiyi sağlayabilmek amacıyla dış ortamdan aldığı ısı enerjisiyle kaynayarak gaz fazına geçer. Tüplerin içindeki gazın basıncı ortam sıcaklığına bağlı olarak 2-3 bar içinde değişir; buna rağmen tüplerin işletme (çalışma) basıncı 17,5 bar olacak şekilde tasarlanır. Tüplerin üzerinde bulunan emniyet valfleri tüpün içerisindeki tazyik 26,5 barın üstüne ulaştığı takdirde açılarak yüksek basınçlı gazı dışarıya tahliye eder ve tüpün içerisindeki basıncın daha da yükselerek tüpün patlamasını önler. Tüpler imalattan çıktıktan sonra hidrostatik direnç testinden geçerler. Bir tüpün patlaması için tüpün içerisindeki basıncın çok yüksek değerlere (50 bar ve üzeri) çıkması, muayyen bir sürenin üzerinde yangın içerisinde kalması ve emniyet valfinin açılmaması gerekir. Basında çıkan birçok “tüp patladı” şeklindeki haberlerde asıl kastedilen patlama tüpün değil; ortama yayılan gazın bir ateş kaynağıyla birleşerek patlamasıdır. Bu sebeplerden dolayı evlerde kullanılan tüplerin direnç ve kaçak testlerinden geçtiğinden ve emniyet valflerinin çalışır durumda olduğundan ne olursa olsun güvenilir olunmalıdır.

LPG Tehlikeli midir?

Standartlara uygun üretilen LPG tüpleri ve LPG ile çalışan cihazlar yüksek güvenlik katsayıları ile tasarlanmakta ve güvenlik ekipmanları ile donatılmaktadır. Bu anlamda LPG, evinizde kullanabileceğiniz öteki enerji kaynakları kadar güvenlidir.

En Son Eklenen Haberler


Damacana Su

Damacana Tarihçesi Damacana dilimize İtalyanca’da kullanılan “damigiana” kelimesinden geçmiştir. İngilizce’de […]

Tüp (LPG) Nedir?

LPG Nedir? Halk arasında yaygın olarak “tüpgaz” adıyla bilinen LPG […]