Adres Mahmutlar Mah. Fevzi Çakmak Cad. Atlas 1 Apt. 4A/C Alanya/Antalya

İletişim Numarası +90 (532) 587 1948

Sosyal Medya

Damacana Su

Damacana Tarihçesi

Damacana dilimize İtalyanca’da kullanılan “damigiana” kelimesinden geçmiştir. İngilizce’de ise damacana “demijohn” olarak kullanılır, bu kelime “küçük ağızlı, büyük gövdeli, hasır işlemeli bir kaplaması olan rastgele bir cam kap olarak kullanılmaktadır. Kelimenin ise Fransızca’dan geldiği ve dame-jeanne(Leydi Jeanne) kelimesinden türediği öngörülmektedir. Damacana çok yaygın bir kelimedir ve Oxford üniversitesinin hazırladığı sözlüğe(Oxford English Dictionary) göre ise 17. yüzyılda kullanılmaya başlanmıştır.

Damacana neden 19 litre?

Yuvarlak sayı seven herkesin aklına en az 1 kere gelen bir sorudur neden 20 değilde 19? 🙂
Bunun nedenini size şöyle açıklamak isteriz, İngiltere ve Kuzey Amerika’nın daha çok kullandığı bir hacim birimi olan galon ile dolum yapılmaktadır. Damacana dolumları galon cinsinden olduğu için 1 damacana ise 5 galon birim su almaktadır, 5 galon 18,9270589 litre eder. Neyse ki benim gibi yuvarlak hesap severler için 5 galon güzel bir rakam, en azından düz 😀

Damacanada kullanılan gereçler

Başta en çok bilinen ve kullanılan damacana pompasıdır. Diğer bir alet ise bizim kullandığımız damacana tutacağıdır. Damacana tutacağı ise daha rahat bir şekilde taşımamıza ve daha az efor sarfetmemize yarıyor.

Neden damacana su almalıyız?

Günümüzde ne yazık ki gerek alt yapı sorunları gerek oturduğumuz apartmanların su borusu tahribatları ve zamanla oluşan boruların içindeki yosun tutması sorunu nedeni ile evimizdeki musluktan akan suları gönül rahatlığı ile içememekteyiz. Bu noktada imdadınıza bizler yetişmekteyiz. Alanya’nın Kestel, Mahmutlar ve Kargıcak mahallesinde tüp ve damacana su ihtiyacınızı karşılamaktayız. Dağların zirvesinde çıkan buz gibi ve tertemiz suyu damacana içinde evlerinize kadar ulaştırmaktayız. Lafın kısası sağlık sorunlarınız ve ağız tadınız için damacana su kullanmayı ısrarla tavsiye etmekteyiz.

Su pH değeri nedir, neye yarar?

pH değeri bir çözeltinin asitik ve bazlık seviyesini gösteren bir ölçüdür. Suyun pH değeri ise hidrojen iyonlarının yoğunluğunu gösterir. Sularda pH seviyeleri 1 ila 14 arasındadır. Türkiye standartlarında içme sularında bu değer 4.5-9.5 aralığında değişmektedir. Sağlığa en uygun sular ise 7,2 üstü pH değerine sahip sular olarak bilinir. Şuan bayiliğini yaptığımız nazlı su ise 7.5 pH değerine sahiptir, yani gönül rahatlığı ile kullanabilirsiniz.

En Son Eklenen Haberler


Damacana Su

Damacana Tarihçesi Damacana dilimize İtalyanca’da kullanılan “damigiana” kelimesinden geçmiştir. İngilizce’de […]

Tüp (LPG) Nedir?

LPG Nedir? Halk arasında yaygın olarak “tüpgaz” adıyla bilinen LPG […]